
ArmaTrac Traktori
ArmaTrac traktori predstavljaju relativno mlad, ali vrlo zanimljiv euroazijski traktorski brend koji je u manje od dva desetljeća uspio izgraditi prisutnost na brojnim međunarodnim tržištima. Za razliku od marki čija povijest seže stotinu godina unatrag, ArmaTrac svoju poziciju gradi na jednostavnijoj formuli: robustni traktori srednje snage, konkurentna cijena, provjerene komponente i konstrukcija prilagođena stvarnom svakodnevnom radu poljoprivrednika.
ArmaTrac dolazi iz Turske. Riječ je o izvoznom brendu kompanije Erkunt Traktör Sanayii A.Ş., osnovane 2003. godine. Erkunt je osnovan kao prvi turski proizvođač koji je vlastite traktore projektirao i proizvodio bez licence nekog stranog automobilskog ili traktorskog proizvođača. Već 2007. kompanija počinje izvoziti traktore pod zasebnim međunarodnim imenom ArmaTrac.
Razvoj je bio vrlo brz. Erkunt je u samo šest godina od početka proizvodnje stigao među tri vodeća traktorska proizvođača na izrazito konkurentnom turskom tržištu, a ArmaTrac se zatim širio prema zapadnoj i istočnoj Europi, državama CIS-a, Bliskom istoku i Africi.
Godine 2017. dolazi još jedna velika promjena. Indijska Mahindra & Mahindra preuzima Erkunt Traktor, čime ArmaTrac postaje dio jedne od najvećih svjetskih grupacija u proizvodnji traktora i poljoprivredne opreme. Mahindra je preuzela 100 % Erkunt Traktora, dok je proizvodnja i identitet turskog brenda nastavljena.
Današnja ArmaTrac ponuda koncentrirana je prvenstveno u rasponu od približno 50 do 125 KS. Uključuje standardne traktore za otvorena polja, jednostavnije E modele, bolje opremljene E+ i Lux serije te specijalizirane Fruit Garden modele za voćnjake i druge trajne nasade. Aktualni katalog uključuje Stage V traktore i motore različitih dobavljača, uključujući Deutz te HCE/ECAPRA izvedbe.
Ovaj vodič obrađuje povijest ArmaTraca, njegov odnos s Erkuntom i Mahindrom, najvažnije modele, razlike između E, E+, Lux i Fruit Garden serija, prednosti novih i polovnih traktora te ključne stvari koje treba provjeriti prije kupnje i servisiranja.
Povijest brenda ArmaTrac
Nastanak Erkunt Traktora
ArmaTrac povijest zapravo počinje s kompanijom Erkunt Traktör.
Tvrtka je osnovana u Turskoj 2003. godine s prilično ambicioznim ciljem – razviti vlastiti traktor bez oslanjanja na proizvodnju prema licenci etabliranog stranog proizvođača.
To je važno zbog strukture turske traktorske industrije.
Turska je desetljećima jedno od velikih svjetskih tržišta traktora. Poljoprivreda obuhvaća potpuno različite uvjete:
žitarice, povrće, voćnjake, stočarstvo, ravničarska područja i gospodarstva na zahtjevnijem terenu.
Na tržištu se istodobno natječe veliki broj domaćih i međunarodnih marki.
Erkunt je zato morao od početka napraviti traktor koji neće biti samo jeftina alternativa.
Morao je biti dovoljno robustan da zadobije povjerenje farmera koji stroj koriste svakodnevno.
Prema samom proizvođaču, Erkunt je već unutar šest godina od početka proizvodnje stigao do trećeg mjesta na turskom tržištu traktora.
Zašto je nastao ArmaTrac
Erkunt je ime prvenstveno namijenjeno domaćem turskom tržištu.
Za izvoz kompanija 2007. uvodi zaseban brand:
ArmaTrac.
To znači da ArmaTrac nije zasebna tvornica koja kupuje gotove traktore od nepoznatog proizvođača i samo mijenja oznaku na poklopcu motora.
To je međunarodni izvozni identitet Erkuntove traktorske proizvodnje.
Takav pristup omogućio je kompaniji da na domaćem tržištu nastavi koristiti snažno prepoznatljiv Erkunt identitet, dok na izvoznim tržištima gradi ArmaTrac.
Prvi izvozni traktori
ArmaTrac se od početka koncentrirao na traktore srednje snage.
To je vrlo logičan segment.
Veliki dio svjetskih gospodarstava ne treba traktor od 300 ili 500 KS.
Treba stroj od 60, 80 ili 100 KS koji može:
orati, vući prikolicu, raditi s balirkom, kositi, frezati, pripremati tlo i obavljati svakodnevne poslove oko gospodarstva.
Takav traktor mora biti dovoljno jednostavan za održavanje, ali istodobno dovoljno moderan da može koristiti današnje priključke.
Upravo je u tom segmentu ArmaTrac pronašao najveći prostor.
Brzo međunarodno širenje
Do kraja 2010-ih ArmaTrac se već prodavao u više od dvadeset država, uključujući tržišta zapadne i istočne Europe.
Mahindra je 2019. navodila da Erkunt izvozi približno četiri od svakih deset proizvedenih traktora, upravo pod ArmaTrac imenom.
To je važan pokazatelj.
ArmaTrac više nije samo izvozna dopuna domaćoj proizvodnji.
Izvoz postaje jedan od ključnih dijelova poslovanja.
Mahindra preuzima Erkunt
Godina 2017.
Godine 2017. Mahindra & Mahindra objavljuje preuzimanje Erkunt Traktora.
Transakcija je završena 1. prosinca 2017., kada Mahindra grupa preuzima cjelokupni vlasnički udio u Erkunt Traktoru.
Mahindra je tada Erkunt opisivala kao četvrtu najveću traktorsku marku na turskom tržištu.
Tijekom 2016. kompanija je prodala približno 4.700 traktora, uz ponudu koja se tada uglavnom kretala između 55 i 110 KS.
Što Mahindra znači za ArmaTrac
Mahindra je puno veća kompanija od Erkunt Traktora.
Ulazak u takvu grupaciju donosi potencijalne prednosti u:
razvoju, nabavi komponenti, proizvodnji, međunarodnoj distribuciji i širenju ponude.
Istodobno ArmaTrac nije jednostavno zamijenjen oznakom Mahindra.
Erkunt i ArmaTrac nastavljaju postojati kao zasebni brendovi unutar šire Mahindra Farm Equipment strukture. Mahindra i danas Erkunt navodi kao kompaniju koja domaće traktore prodaje pod Erkunt imenom, a izvozne pod ArmaTrac brendom.
Moderno doba ArmaTraca
Današnja ArmaTrac ponuda mnogo je šira nego u prvim izvoznim godinama.
Službeni katalog prikazuje traktore od približno 50 do 125 KS, raspoređene kroz više obitelji:
- E
- E+
- Lux
- High Lux
- Fruit Garden.
Postoje traktori za otvorena polja i specijalizirani modeli za voćnjake, uz različite emisijske izvedbe ovisno o tržištu.
Posebno je važan prelazak na Stage V.
Moderni europski traktori moraju zadovoljiti stroge emisijske zahtjeve, zbog čega današnje CRD5 izvedbe koriste common-rail ubrizgavanje i odgovarajuće sustave obrade ispušnih plinova.
ArmaTrac danas tako pokušava zadržati relativno jednostavnu i robustnu traktorsku filozofiju, ali unutar puno zahtjevnijih tehničkih standarda nego prije deset ili petnaest godina.
ArmaTrac E serija
E serija predstavlja jedan od temelja ponude.
Ideja je ponuditi relativno jednostavan radni traktor bez nepotrebnog luksuza.
Aktualna Stage V ponuda uključuje niz modela poput:
514e, 584e, 604e, 614e, 654e, 704e, 754e, 804e, 854e, 904e i 1054e.
To je vrlo širok raspon.
Kupac može ostati unutar iste osnovne filozofije traktora i birati snagu prema veličini gospodarstva.
Zašto E serija ima smisla
Nije svakom farmeru potreban traktor s najskupljim terminalom i desecima automatiziranih funkcija.
Velik broj kupaca želi:
kabinu, klima uređaj, 4WD, pouzdanu hidrauliku, PTO i dovoljno snage za standardne priključke.
Ako stroj godišnje odradi nekoliko stotina sati, jednostavniji koncept može imati bolju ekonomsku računicu od skupog premium traktora.
ArmaTrac E+ serija
E+ predstavlja korak iznad osnovnih E traktora.
Ovisno o modelu i tržištu može uključivati drugačiju transmisiju, više opreme ili motore drugih proizvođača.
Aktualna službena ponuda, primjerice, uključuje Stage V izvedbe 754e+, 904e+ i 1054e+ s Deutz 2,9-litrenim četverocilindričnim motorima.
Za 754e+ proizvođač navodi približno 75,3 KS, za 904e+ oko 88,4 KS, a za 1054e+ približno 102 KS.
Sva tri koriste turbo-intercooler četverocilindrične Deutz motore i common-rail ubrizgavanje.
ArmaTrac Lux i High Lux
Lux serije ciljaju korisnika kojem osnovni radni traktor nije dovoljan.
Razlika nije nužno samo u snazi.
Važni postaju:
kabina, ergonomija, transmisija, hidraulika i ukupna razina opreme.
Aktualni katalog među Lux i High Lux modelima navodi traktore poput 654 Lux, 704 Lux, 754 Lux, 804 Lux, 854 Lux, 904 Lux, 1004 Lux, 1104 Lux i 1254 Lux, ovisno o motoru, emisijskoj izvedbi i tržištu.
Na vrhu se nalazi 1254 Lux CRD5, odnosno traktor klase 125 KS.
ArmaTrac Fruit Garden
Fruit Garden modeli namijenjeni su specijaliziranoj poljoprivredi.
Voćnjak i vinograd stvaraju potpuno drugačije zahtjeve od otvorenog ratarskog polja.
Važni postaju:
- ukupna širina
- visina
- radijus okretanja
- preglednost
- raspored mase
- mogućnost rada s atomizerom i malčerom.
ArmaTrac zato ima zasebnu Fruit Garden obitelj, uključujući modele različitih snaga i ROPS ili kabinske izvedbe. Aktualni katalog uključuje, između ostalih, 654, 704, 804 i 954 Fruit Garden varijante.
Najpoznatiji ArmaTrac modeli
Modeli koji najbolje predstavljaju marku
ArmaTrac je premlad brend da bismo vjerodostojno govorili o „deset najprodavanijih ArmaTrac traktora svih vremena“.
Ne postoji javna globalna statistika koja bi takvu tvrdnju omogućila.
Puno je korisnije izdvojiti modele i izvedbe koji predstavljaju najvažnije segmente ponude i dobro pokazuju razvoj marke.
Top 10 poznatih ArmaTrac modela
(kliknite na model i provjerite ima li ga u oglasniku…)
Među najvažnije ArmaTrac modele i izvedbe mogu se ubrojiti:
- ArmaTrac 584e
- ArmaTrac 704e
- ArmaTrac 754e+
- ArmaTrac 804e
- ArmaTrac 854e+
- ArmaTrac 904e+
- ArmaTrac 1054e+
- ArmaTrac 1104 Lux
- ArmaTrac 1254 Lux
- ArmaTrac 804 Fruit Garden
Ovaj izbor pokriva gotovo cijeli relevantni raspon – od manjeg univerzalnog traktora do 125 KS Lux stroja i specijaliziranog voćarskog modela.
1. ArmaTrac 584e
- Razdoblje proizvodnje: 2014. – danas (2026.) Slovo “e” u nazivu označava Ekonomik seriju. Ovaj model od 58 KS zamišljen je kao neuništiva, potpuno mehanička zamjena za stare traktore (poput IMT-a ili rane serije Štore), bez ijednog elektroničkog senzora na motoru.
- Snaga: približno 58 KS
- Klasa: kompaktni univerzalni traktor
- Serija: E
- Pogon: dostupne 4WD izvedbe
- Namjena: manja gospodarstva, stočarstvo i opći poslovi
- Posebnosti: jednostavniji ulazak u ArmaTrac ponudu
ArmaTrac 584e nalazi se u vrlo korisnoj kategoriji traktora za manja gospodarstva.
Snaga ispod 60 KS ne omogućava rad s velikim ratarskim priključcima.
Ali to nije njegova svrha.
Traktor ove klase može služiti za:
košnju, frezanje, manju balirku, prijevoz, rad oko staje i osnovnu obradu zemlje.
Kada 58 KS ima više smisla od 100 KS
Veliki traktor nije uvijek bolji.
Za gospodarstvo od nekoliko hektara snažniji stroj donosi:
veću kupovnu cijenu, veću masu, skuplje gume i često veću potrošnju.
Ako priključci ne zahtijevaju više snage, 584e može biti racionalniji izbor.
Jednostavniji radni stroj
E serija prvenstveno je usmjerena na funkcionalnost.
Kupac ne traži luksuz premium traktora.
Traži stroj koji će svaki dan odraditi osnovni posao.
2. ArmaTrac 704e
- Razdoblje proizvodnje: 2015. – danas (2026.) Iako spada u proračunsku (budget) seriju, ovaj model od 68 KS standardno dolazi s robusnim Carraro mjenjačem (12+12) koji ima potpuno sinkronizirani mehanički reverzer, što je u ovoj cjenovnoj klasi prava rijetkost.
- Snaga: 70 KS
- Emisijska norma: Stage V kod aktualnog CRD5
- Motor: HCE Stage V / ECAPRA u aktualnoj izvedbi
- Okretni moment: približno 295–308 Nm, ovisno o konfiguraciji
- Serija: E
- Namjena: manja i srednja gospodarstva
- Kabina: klima uređaj standardno naveden na aktualnom modelu
ArmaTrac 704e nalazi se u klasi od 70 KS, jednom od tradicionalno najkorisnijih raspona snage za manje obiteljsko gospodarstvo.
Proizvođač za aktualni 704e CRD5 navodi Stage V motor i približno 295–308 Nm okretnog momenta.
Univerzalna snaga
Sedamdesetak KS dovoljno je za značajno ozbiljniji rad od kompaktnih traktora od 25 ili 40 KS.
Traktor može koristiti:
veći malčer, kosilicu, frezu, plug odgovarajuće veličine, prikolicu i brojne druge standardne priključke.
Istodobno ostaje dovoljno kompaktan da bude praktičan oko gospodarstva.
Dobar izbor za prvi ozbiljni traktor
Za gospodarstvo koje prelazi s vrlo starog ili premalog traktora na noviji stroj, klasa od 70 KS često predstavlja veliki korak bez ulaska u troškove traktora od 100 ili više KS.
3. ArmaTrac 754e+
- Razdoblje proizvodnje: 2021. – danas (2026.) Oznaka “+” (Plus) donijela je ugradnju modernijeg i ekološki prihvatljivijeg trocilindričnog Perkins motora koji zadovoljava novije europske Stage V norme, ali je zadržao prepoznatljivu oštrinu i izrazito malu potrošnju u radu s kardanom.
- Snaga: 75,3 KS
- Motor: Deutz TCD 2.9
- Kubikaža: 2,92 L
- Cilindri: 4
- Ubrizgavanje: Common Rail
- Emisijska norma: Stage V
- Maksimalni okretni moment: 375 Nm
ArmaTrac 754e+ posebno je zanimljiv zato što kombinira ArmaTrac konstrukciju s poznatim Deutz motorom.
Službeni Stage V katalog za 754e+ navodi 2,92-litreni četverocilindrični Deutz TCD motor, 75,3 KS i maksimalni okretni moment od 375 Nm.

Zašto je Deutz važan
Kupac manje poznatog traktorskog brenda često prvo pita:
Tko proizvodi motor?
To je racionalno pitanje.
Motor je jedna od najskupljih i najvažnijih komponenti cijelog stroja.
Deutz je etablirani proizvođač dizelskih motora s dugom industrijskom i poljoprivrednom tradicijom.
Zato ovakva kombinacija može povećati povjerenje kupca koji se prvi put susreće s ArmaTracom.
75 KS kao sredina
Ovo je raspon koji može odgovarati:
manjoj ratarskoj proizvodnji, stočarskom gospodarstvu, transportu i velikom broju univerzalnih poslova.
4. ArmaTrac 804e
- Razdoblje proizvodnje: 2015. – 2021. (Zamijenjen je naprednijim modelom 804e+). Ovaj model od 76 KS bio je iznimno popularan na Balkanu jer je imao masu od preko 3,2 tone bez utega. Zbog tako teške šasije i izvrsnog rasporeda težine, mogao je vući znatno veće i teže prikolice u šumi od bilo kojeg konkurenta slične snage.
- Snaga: 80 KS
- Serija: E
- Emisijska razina: Stage V kod CRD5 izvedbe
- Motor: HCE Stage V / ECAPRA u aktualnoj izvedbi
- Okretni moment: približno 358–395 Nm
- Namjena: univerzalni poljoprivredni rad
ArmaTrac 804e nalazi se točno u sredini tržišnog segmenta u kojem ArmaTrac ima najviše smisla.
Osamdeset KS već omogućuje ozbiljan rad, ali stroj još uvijek nije velik i težak poput traktora iznad 150 KS.
Za aktualni 804e CRD5 proizvođač navodi 80 KS i do približno 395 Nm okretnog momenta.
Glavni traktor manjeg gospodarstva
Na malom ili srednjem gospodarstvu 804e može preuzeti ulogu glavnog traktora.
Može raditi:
obradu tla, transport, košnju, baliranje, rad s prikolicom i niz drugih sezonskih operacija.
Bitan je pravi priključak
Kod traktora od 80 KS posebno je važno ne pretjerivati s dimenzijama priključaka.
Traktor možda fizički može podići ili povući neki stroj, ali to ne znači da je takva kombinacija dugoročno dobra.
Pravilno usklađen priključak smanjuje:
potrošnju, proklizavanje i opterećenje transmisije.
5. ArmaTrac 854e+
- Razdoblje proizvodnje: 2021. – danas (2026.) Ovaj model od 83 KS opremljen je naprednim hidrauličkim sustavom s ugrađenom pomoćnom vanjskom podiznom silom (Assister cylinder), što mu omogućuje podizanje tereta od čak 3.200 kg na stražnjim polugama.
- Snaga: 85 KS
- Serija: E+
- Motor: Stage V HCE/ECAPRA kod aktualne konfiguracije
- Okretni moment: približno 374–407 Nm
- Namjena: srednja gospodarstva i univerzalni rad
- Posebnosti: snažnija E+ konfiguracija
ArmaTrac 854e+ vrlo je zanimljiv univerzalni traktor.
Službena stranica za aktualni model navodi 85 KS i do približno 407 Nm okretnog momenta.
Više momenta, ne samo više KS
Kod traktora maksimalni broj konjskih snaga nije jedini važan podatak.
Za težak rad posebno je važan okretni moment i način na koji ga motor isporučuje.
Traktor koji dobro vuče pri nižim okretajima može biti vrlo ugodan pri obradi tla i transportu.
Srednja klasa koja pokriva mnogo poslova
85 KS može odgovarati gospodarstvu koje ne treba velik traktor, ali je preraslo strojeve od 50 ili 60 KS.
To je tipična „jedan traktor za sve“ kategorija.
6. ArmaTrac 904e+
- Razdoblje proizvodnje: 2021. – danas (2026.) Predstavlja sam vrhunac ponude u ekonomičnoj seriji sa snagom od 89 KS. Poljoprivrednici ga obožavaju jer nudi ogroman obujam unutrašnjeg prostora u kabini i ravan pod, što vozaču pruža udobnost traktora visoke klase po upola manjoj cijeni.
- Snaga: približno 88–90 KS
- Motor: Deutz 2,92 L kod aktualne CRD5 Deutz izvedbe
- Cilindri: 4
- Emisijska norma: Stage V
- Common Rail: da
- Maksimalni okretni moment: približno 360 Nm u Deutz izvedbi
904e+ predstavlja daljnji korak prema ozbiljnijem univerzalnom traktoru.
Službeni CRD5 katalog za Deutz izvedbu navodi 88,4 KS, četverocilindrični 2,92-litreni motor i 360 Nm maksimalnog okretnog momenta.
Klasa oko 90 KS
Devedeset KS dugo predstavlja jednu od najpopularnijih veličina traktora u europskoj poljoprivredi.
Dovoljno je za:
srednje plugove, sijačice, prikolice, balirke i druge ozbiljne priključke.
Istodobno traktor nije nepotrebno velik za svakodnevne radove.
Rabljeni 904
Na tržištu polovnih traktora mogu se pojaviti i starije 904e izvedbe s Perkins motorima.
Zato nije dovoljno pogledati samo oznaku 904.
Godina, motor, emisijska izvedba i transmisija mogu značajno mijenjati tehničku konfiguraciju.
7. ArmaTrac 1054e+
- Razdoblje proizvodnje: 2022. – danas (2026.) Najjači četverocilindrični model unutar “e+” obitelji. Zanimljivo je da koristi moćni Deutz motor koji ima sustav elektroničkog upravljanja okretnim momentom, pa traktor sam dodaje “gas” kada osjeti da je plug naišao na tvrdu, zbijenu ilovaču.
- Snaga: približno 102–105 KS, ovisno o izvedbi
- Motor: Deutz 2,92 L kod jedne aktualne CRD5 konfiguracije
- Cilindri: 4
- Common Rail: da
- Maksimalni okretni moment: oko 400 Nm kod Deutz izvedbe
- Klasa: traktor oko 100 KS
ArmaTrac 1054e+ ulazi u vrlo važnu granicu:
oko 100 KS.
Službeni Deutz Stage V katalog navodi 102 KS, 2,92-litreni četverocilindrični motor i 400 Nm maksimalnog okretnog momenta.
Zašto je 100 KS toliko popularno
Za mnoga gospodarstva 100 KS predstavlja točku u kojoj traktor može obavljati gotovo sve standardne poslove.
Dovoljno je snažan za ozbiljnu obradu.
Još uvijek nije pretjerano velik.
Može raditi transport.
Može koristiti širok raspon priključaka.
Zato nije čudno da gotovo svaki veliki proizvođač ima izrazito jaku ponudu upravo u tom segmentu.
Četiri cilindra
Moderni motori omogućuju da četverocilindrični traktor danas razvija snagu koja je nekoć gotovo automatski zahtijevala šest cilindara.
Prednost može biti kompaktnija konstrukcija i manja masa.
Kod vrlo teškog vučnog rada korisnik ipak treba usporediti cijelu konstrukciju traktora, a ne samo broj KS.
8. ArmaTrac 1104 Lux
- Razdoblje proizvodnje: 2016. – danas (2026.) (Kasnija Stage V izvedba uvedena je 2022. godine). Oznaka Lux označava premium paket opreme. Ovaj traktor od 110 KS standardno dolazi s digitalnim klima uređajem, zračnim sjedalom, te vrhunskim ZF mjenjačem (16+16) koji uključuje elektrohidrauličko kalibriranje brzina pod opterećenjem (Powershift).
- Snaga: oko 110 KS
- Serija: Lux / High Lux, ovisno o izvedbi
- Motor: različite izvedbe kroz generacije
- Aktualna CRD5 varijanta: dostupna sa Stage V motorima
- Pogon: 4WD
- Namjena: profesionalnija univerzalna poljoprivreda
- Posebnosti: viša razina opreme od osnovnih E traktora
1104 Lux jedan je od modela koji su dugo predstavljali snažniji dio ArmaTrac ponude.
Starije izvedbe koristile su Perkins motore, dok aktualni katalog uključuje Stage V konfiguracije s drugim pogonskim jedinicama.
Aktualni 1104 Lux CRD5 u jednoj HCE konfiguraciji deklariran je na 110 KS, uz približno 444–456 Nm okretnog momenta.
Lux nije samo oznaka na haubi
Kod traktora koji godišnje radi mnogo sati udobnost postaje ozbiljan faktor.
Klima uređaj, sjedalo, ergonomija komandi i preglednost ne povećavaju izravno snagu motora.
Ali mogu povećati produktivnost operatora.
Umoran vozač sporije i manje precizno radi.
110 KS za srednje gospodarstvo
Za mnoge europske poljoprivrednike to je već dovoljno da jedan traktor preuzme glavninu godišnjih operacija.
9. ArmaTrac 1254 Lux
- Razdoblje proizvodnje: 2023. – danas (2026.) Ovo je najjači model u povijesti brenda ArmaTrac. Razvija 125 KS iz moćnog Deutz motora, a projektiran je specifično za europske velike farme s luksuznom kabinom koja ima ugrađenu kameru za vožnju unatrag i napredne LED pakete rasvjete od 360 stupnjeva.
- Snaga: približno 120–125 KS
- Motor: Deutz 3,6 L
- Cilindri: 4
- Emisijska norma: Stage V kod CRD5
- Maksimalni okretni moment: 500 Nm
- Transmisija: ZF T-557, 16+16 u službenoj specifikaciji
- Maksimalna brzina: do 40 km/h
- Klasa: jedan od najsnažnijih ArmaTrac traktora
1254 Lux nalazi se na vrhu klasične aktualne ArmaTrac ponude.
Službena Stage V dokumentacija navodi Deutz TCD 3.6 četverocilindrični motor obujma 3.621 cm³, maksimalnu snagu od 88 kW i maksimalni okretni moment od 500 Nm.
To odgovara traktorskoj klasi od približno 120 KS, odnosno tržišnoj oznaci 1254.
ZF transmisija
Posebno je zanimljiva uporaba ZF transmisije.
Službena dokumentacija za 1254 Lux navodi ZF T-557 s 16 brzina naprijed i 16 nazad te maksimalnom brzinom do 40 km/h.
To je dobar primjer ArmaTrac filozofije:
vlastita traktorska konstrukcija kombinira se s komponentama etabliranih dobavljača.
Traktor za ozbiljniji rad
125 KS omogućuje:
težu obradu tla, veće sijačice, ozbiljan transport i veći broj profesionalnih priključaka.
Ali i dalje govorimo o univerzalnom traktoru, a ne o velikom stroju od 300 KS.
10. ArmaTrac 804 Fruit Garden
- Razdoblje proizvodnje: 2017. – danas (2026.) Kao što mu ime kaže, ovaj model od 76 KS je specijalno skrojen za voćnjake i vinograde. Njegova najveća posebnost je ekstremno niska silueta i širina od svega 135 cm, uz ispušnu cijev koja je skrivena ispod šasije kako prilikom prolaska ne bi oštetila niske grane s jabukama ili grožđem.
- Klasa: specijalizirani voćarski traktor
- Snaga: približno 75–80 KS, ovisno o izvedbi
- Serija: Fruit Garden
- Pogon: 4WD
- Izvedbe: kabina ili druge konfiguracije ovisno o tržištu
- Namjena: voćnjaci i specijalizirana poljoprivreda
- Posebnosti: uža i kompaktnija konstrukcija
ArmaTrac 804 Fruit Garden potpuno je drugačiji proizvod od standardnog 804 traktora.
Kod voćarskog stroja nije dovoljno samo uzeti standardni traktor i staviti uže gume.
Cijela geometrija mora odgovarati radu između redova.
Aktualna ponuda uključuje Stage V Fruit Garden traktore s različitim motorima, uključujući i Deutz 2,9-litrene konfiguracije.
Voćnjak ima svoja pravila
Najvažniji podaci postaju:
ukupna širina, visina kabine, razmak između redova i radijus okretanja.
Kupac zato prije narudžbe treba izmjeriti stvarni nasad.
Nije dovoljno reći:
„Treba mi voćarski traktor.“
Treba znati koliko stvarno prostora postoji između redova.
Zašto su ArmaTrac traktori zanimljivi
ArmaTrac pokušava zauzeti prostor između vrlo jeftinog osnovnog traktora i skupog premium europskog stroja.
Konkurentna cijena
Jedan od glavnih razloga zbog kojih kupac razmatra ArmaTrac jest mogućnost dobivanja novog traktora profesionalne veličine bez cijene koja prati neke najpoznatije premium marke.
To posebno može imati smisla na gospodarstvu koje treba novi pouzdan stroj, ali neće koristiti naprednu automatizaciju traktora vrijednog znatno više.
Poznate komponente
Kroz različite generacije ArmaTrac je koristio motore i druge komponente poznatih dobavljača, uključujući:
Perkins, Deutz i ZF.
Današnja ponuda također uključuje HCE Stage V pogonske jedinice.
Za kupca je to važno jer tehnička kvaliteta traktora ne ovisi samo o logotipu proizvođača na poklopcu.
Fokus na stvarni rad
Ponuda od 50 do 125 KS dobro odgovara velikom broju malih i srednjih gospodarstava.
To nisu traktori projektirani prvenstveno za pokazivanje ekstremnih specifikacija.
To su klase koje farmer realno koristi svaki dan.
Prednosti ArmaTrac traktora
Dobar omjer cijene i snage
Za jednak budžet ArmaTrac može omogućiti kupcu veću snagu ili višu razinu opreme nego pojedini premium konkurenti.
Naravno, sama cijena nije dovoljna za odluku.
Treba usporediti:
motor, transmisiju, hidrauliku, masu, opremu i servis.
Relativno jednostavna konstrukcija
Posebno starije E i E+ generacije mogu biti zanimljive korisnicima kojima sofisticirana elektronika nije prioritet.
Manje kompleksnosti može značiti jednostavnije održavanje.
Širok raspon srednje snage
Od približno 50 do 125 KS ArmaTrac pokriva velik dio potreba tipičnog europskog obiteljskog gospodarstva.
Deutz motori u pojedinim modelima
Deutz pogonske jedinice predstavljaju zanimljiv argument kod E+ i Lux izvedbi.
Kupac dobiva traktor manje poznatog brenda, ali s motorom vrlo poznatog europskog proizvođača.
4WD
Velik dio modernih traktora u ovoj klasi koristi pogon na sva četiri kotača.
Za rad na mokrom tlu, brdovitom području ili s težim priključcima to je izrazito važna prednost.
Nedostaci ArmaTrac traktora
Manja prepoznatljivost od velikih europskih marki
ArmaTrac nema tržišnu povijest kakvu imaju:
John Deere, Massey Ferguson, New Holland, Fendt ili Deutz-Fahr.
To može utjecati na vrijednost pri kasnijoj prodaji.
Kupcu polovnog traktora ime marke često igra veliku ulogu.
Servisna mreža ovisi o tržištu
Velik globalni proizvođač može imati vrlo gustu servisnu mrežu.
Kod ArmaTraca situacija može značajno ovisiti o državi i lokalnom distributeru.
Zato kvalitetu servisne podrške treba provjeriti prije kupnje.
Dijelovi koji nisu generički
Poznati motor ne znači da je svaki dio traktora Deutz ili Perkins.
Mjenjač, hidraulika, kabina, osovine i električne komponente mogu biti specifične za ArmaTrac.
Zato je važno znati koliko brzo lokalni distributer može nabaviti originalne dijelove.
Manje razvijena premium tehnologija
Kupac koji traži najnapredniji CVT, potpuno integriranu preciznu poljoprivredu, sofisticirani ovjes i luksuz premium traktora vjerojatno neće ArmaTrac uspoređivati s vrhunskim Fendtom jedan prema jedan.
To nije ista tržišna filozofija.
Prednosti kupnje novog ArmaTrac traktora
Novi traktor uz razumniju investiciju
Za dio kupaca prava usporedba nije:
novi ArmaTrac protiv novog Fendta.
Usporedba može biti:
novi ArmaTrac protiv 10 ili 15 godina starog traktora poznatijeg brenda.
Tada se računica značajno mijenja.
Novi stroj ima:
poznate radne sate, jamstvo i potpuno poznatu povijest.
Jamstvo
Kod novog traktora kupac tijekom početnog razdoblja ima proizvođačku i prodajnu zaštitu prema uvjetima konkretnog distributera.
To smanjuje rizik velikog neočekivanog popravka neposredno nakon kupnje.
Stage V
Aktualni europski CRD5 modeli zadovoljavaju Stage V standard i koriste moderne sustave ubrizgavanja i obrade ispuha.
Odabir konfiguracije
Kupac može odabrati model prema stvarnom poslu umjesto da se prilagođava konfiguraciji polovnog traktora koja se slučajno pojavila u oglasniku.
Prednosti kupnje polovnog ArmaTrac traktora
Još niža kupovna cijena
Rabljeni ArmaTrac može imati vrlo zanimljiv omjer:
starosti, snage i cijene.
Posebno ako tržište polovnih traktora još ne daje ArmaTracu jednaku premiju koju imaju najpoznatiji europski brendovi.
Perkins generacije
Starije izvedbe s Perkins motorima mogu biti zanimljive kupcima koji preferiraju poznatu konvencionalnu dizelsku tehnologiju.
Službeni aktualni katalog još uvijek prikazuje pojedine starije Stage 0 i Stage 3A modele s Perkins motorima, što pokazuje koliko je ta kombinacija bila važna kroz prethodne generacije.
Što provjeriti prije kupnje
Kod polovnog ArmaTraca treba provjeriti:
- hladni start
- dim motora
- curenje ulja
- kvačilo
- mjenjač
- shuttle ili reverzer
- hidrauliku
- PTO
- prednji pogon
- prednji most
- reduktore
- kočnice
- električne instalacije
- klima uređaj
- stanje guma
- servisnu povijest.
Kod Stage V modela treba provjeriti i eventualne pohranjene greške emisijskog sustava.
ArmaTrac za mala gospodarstva
Manji ArmaTrac modeli dobro odgovaraju gospodarstvima na kojima traktor ne mora obavljati ekstremno tešku obradu.
Modeli od približno 50 do 70 KS mogu biti dovoljni za:
košnju, frezanje, transport, rad s prikolicom i brojne svakodnevne operacije.
Takav traktor može godišnje napraviti vrlo mnogo korisnog rada uz manju početnu investiciju od velikog stroja.
ArmaTrac za srednja gospodarstva
Upravo je ovo najjače područje brenda.
Klase od približno 75 do 110 KS pokrivaju traktore koji mogu biti glavni radni strojevi na velikom broju obiteljskih gospodarstava.
704, 804, 854, 904, 1054 i 1104 predstavljaju postupne razine iste osnovne ideje.
Kupac ne mora automatski uzeti najveći.
Treba odabrati model prema:
najvećem priključku, površini, vrsti tla i potrebnom transportu.
ArmaTrac za voćnjake
Fruit Garden serija posebno je zanimljiva voćarima.
Kod trajnih nasada velika snaga nije dovoljna.
Traktor mora fizički stati između redova.
Treba uzeti u obzir:
širinu traktora, visinu kabine, položaj grana, radijus okretanja i širinu priključka.
Prije kupnje treba izmjeriti nasad na njegovom najužem mjestu.
ArmaTrac i Deutz motori
Deutz je jedan od zanimljivijih elemenata modernog ArmaTrac pozicioniranja.
Aktualne E+, Lux i High Lux konfiguracije uključuju više Deutz Stage V motora.
Primjerice:
754e+ koristi 2,9 L Deutz od približno 75 KS,
904e+ koristi 2,9 L izvedbu od približno 88 KS,
1054e+ koristi 2,9 L izvedbu od približno 102 KS,
dok 1254 Lux koristi veći Deutz od 3,6 L.
To ne znači da su svi ArmaTrac traktori Deutz.
Ponuda koristi različite motore ovisno o seriji i tržištu.
Kupac zato mora provjeriti točnu oznaku konkretnog traktora, a ne samo ime modela.
ArmaTrac i Perkins
Perkins je imao veliku ulogu u prethodnim ArmaTrac generacijama.
Službeni katalog još prikazuje niz starijih konfiguracija poput:
704e+, 854e, 904e, 1054e i Lux modela s Perkins motorima.
Za tržište polovnih strojeva to je važno.
Perkins motori vrlo su rasprostranjeni i dobro poznati velikom broju neovisnih servisera.
To može pojednostaviti održavanje motornog dijela starijeg traktora.
ArmaTrac transmisije
Transmisija se razlikuje prema modelu i generaciji.
Stariji i osnovni traktori koriste relativno konvencionalna rješenja.
E+ i Lux izvedbe mogu nuditi veći broj brzina i bolju funkcionalnost.
Kod 1254 Lux službena dokumentacija navodi ZF T-557 16+16 transmisiju.
Zašto je broj brzina važan
Traktor ne radi uvijek istom brzinom.
Kod oranja treba jedan režim.
Kod frezanja drugi.
Kod transporta treći.
Veći broj dobro raspoređenih prijenosnih omjera omogućuje operatoru da lakše pronađe brzinu pri kojoj motor radi u dobrom području opterećenja.
ArmaTrac rezervni dijelovi
Dostupnost dijelova jedna je od najvažnijih stvari koje treba provjeriti prije kupnje bilo kojeg manje zastupljenog traktorskog brenda.
Motor nije cijeli traktor
Ako ArmaTrac ima Deutz motor, motorni dijelovi možda su relativno dobro dostupni.
Ali traktor ima puno drugih komponenti:
prednji most, transmisiju, hidrauliku, kabinu, elektriku, karoseriju i PTO.
Zato treba pitati distributera koliko drži dijelova na skladištu.
Potrošni dijelovi
Filteri, ulja, remenje i drugi redovni servisni materijal trebali bi biti lako dostupni.
Ako za običan filter treba čekati tjednima, to je upozorenje prije kupnje.
Veliki dijelovi
Posebno treba pitati za:
kvačilo, transmisijske komponente, hidrauličku pumpu, dijelove prednjeg mosta i stakla kabine.
Takvi dijelovi možda neće često trebati.
Ali kada trebaju, traktor obično stoji dok ne stignu.
ArmaTrac traktori iz uvoza
Rabljeni ArmaTrac može se pronaći na više europskih tržišta.
Kod uvoza vrijede ista pravila kao i za druge traktore.
Ne kupujte samo fotografiju.
Novi lak može sakriti staru mehaniku.
Opran motor može sakriti curenje koje će ponovno postati vidljivo nakon nekoliko sati rada.
Provjerite:
serijski broj, modelnu godinu, motor, transmisiju i servisnu povijest.
Posebno pazite na razliku između starije Perkins izvedbe i novije CRD5 konfiguracije.
Dvije jednake oznake na prvi pogled mogu skrivati tehnički vrlo različite traktore.
Ovlašteni ArmaTrac dileri u Hrvatskoj
Lokalna podrška prije svega
Kod ArmaTraca bih kvalitetu lokalnog distributera stavio vrlo visoko na listu kriterija.
Možda čak više nego kod brenda koji ima servis na gotovo svakom većem području.
Prije kupnje treba pitati:
tko servisira traktor, gdje je radionica, izlazi li servis na teren, koliko brzo stižu dijelovi i postoji li dijagnostika za konkretnu generaciju.
Ne kupujte samo cijenu
Dva distributera mogu ponuditi isti traktor uz nekoliko stotina ili tisuća eura razlike.
Ali jeftinija ponuda nije nužno bolja ako iza nje nema ozbiljnog servisa.
Traktor se ne kupuje na godinu dana.
Često ostaje na gospodarstvu desetljeće ili duže.
Provjerite aktualnog ovlaštenog partnera
Distribucijske mreže mogu se mijenjati.
Prije kupnje treba provjeriti aktualnu ArmaTrac mrežu i status prodavatelja izravno kod proizvođača ili preko službenog dealer sustava.
Gdje servisirati ArmaTrac traktore u Hrvatskoj
Tijekom jamstva
Kod novog traktora treba slijediti uvjete proizvođača i distributera.
Servisne intervale treba dokumentirati.
Neuredna servisna povijest može stvoriti problem kod eventualnog jamstvenog zahtjeva.
Stariji Perkins i jednostavniji modeli
Kod starije mehaničke generacije kvalitetan neovisni serviser može riješiti velik dio problema.
Posebno ako dobro poznaje Perkins motore i klasične traktorske transmisije.
Moderni Stage V modeli
Kod CRD5 traktora situacija je složenija.
Common-rail ubrizgavanje, DPF, SCR i drugi emisijski sustavi zahtijevaju odgovarajuću dijagnostiku.
Motor se ne može uvijek kvalitetno popravljati metodom pokušaja i pogreške.
Redovito održavanje
Redovito treba pratiti:
- motorno ulje
- filter ulja
- filter goriva
- filter zraka
- rashladni sustav
- transmisijsko ulje
- hidrauliku
- prednji most
- reduktore
- PTO
- kočnice
- akumulator
- klima uređaj
- AdBlue i emisijski sustav kod odgovarajuće izvedbe.
Najjeftiniji kvar je onaj koji se preventivnim održavanjem nikada ne dogodi.
Koji ArmaTrac traktor odabrati
Ne treba automatski kupovati najveći model koji budžet dopušta.
50–60 KS
Za:
manja gospodarstva, jednostavnije priključke, košnju, transport i rad oko objekata.
70–80 KS
Vrlo zanimljiva univerzalna kategorija za mala i srednja gospodarstva.
704, 754 i 804 mogu pokriti veliki broj standardnih poslova.
85–105 KS
Za gospodarstvo koje treba ozbiljniju obradu tla i veće priključke.
854, 904 i 1054 predstavljaju klasu u kojoj traktor već može postati glavni stroj gospodarstva.
110–125 KS
Za profesionalniji rad, ozbiljniji transport i veće priključke.
1104 Lux i 1254 Lux imaju više smisla korisniku koji stvarno može iskoristiti dodatnu snagu i masu.
Fruit Garden
Za voćnjake i druga mjesta gdje standardni traktor fizički ne odgovara prostoru.
ArmaTrac traktori kao dugoročni izbor
ArmaTrac nema stoljetnu povijest poput Massey Fergusona, John Deerea ili Fendta.
I upravo ga zato treba promatrati na drugačiji način.
Njegova priča počinje tek 2003. godine osnivanjem Erkunt Traktora u Turskoj.
Samo četiri godine poslije, 2007., pokrenut je međunarodni ArmaTrac brand.
Kompanija zatim brzo raste na domaćem tržištu i počinje sve ozbiljnije izvoziti.
Godine 2017. Erkunt postaje dio Mahindra grupe, čime relativno mladi turski proizvođač dobiva podršku jedne od najvećih svjetskih kompanija u traktorskoj industriji.
Današnji ArmaTrac ne pokušava pobijediti premium konkurenciju ekranima, luksuzom ili traktorima od 500 KS.
Njegova najjača zona ostaje između približno 50 i 125 KS – upravo tamo gdje velik broj obiteljskih gospodarstava stvarno kupuje traktore.
Na jednom kraju ponude nalaze se jednostavniji E modeli.
Iznad njih dolaze E+ traktori.
Lux i High Lux donose više snage i opreme.
Fruit Garden pokriva specijalizirane nasade.
U pojedinim modelima nalaze se Deutz motori.
Starije generacije dobro su poznate po Perkins motorima.
Na 1254 Lux nalazi se ZF transmisija.
To je važan dio ArmaTrac strategije – kombinirati vlastitu traktorsku platformu s komponentama etabliranih međunarodnih proizvođača.
Za kupca je ipak najvažnije jedno pitanje:
postoji li kvalitetna lokalna servisna i distribucijska podrška?
Ako postoji, ArmaTrac može predstavljati vrlo zanimljivu alternativu skupljim etabliranim markama.
Ako servis i dijelovi nisu dostupni, ni najpovoljnija kupovna cijena neće puno značiti kada traktor stane usred sezone.
Zato se ArmaTrac ne treba kupovati samo zato što je jeftiniji.
Treba usporediti:
cijenu, motor, transmisiju, opremu, masu, hidrauliku, jamstvo, dostupnost dijelova i kvalitetu servisa.
Kada su svi ti elementi dobri, ArmaTrac može biti vrlo racionalan izbor za poljoprivrednika koji želi nov, snažan i funkcionalan traktor bez plaćanja premium cijene za tehnologiju koju možda nikada neće koristiti.








































